Międzynarodowy Dzień Ziemi

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi klasa 1a (pre-IB) miała okazję uczestniczyć 21 kwietnia 2017 r. w jego obchodach w Parku Śląskim. Akcja obejmowała sadzenie nowych drzew oraz sprzątanie parku.

Międzynarodowy Dzień Geografa

W piątek 21 kwietnia 2017 r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbyły się obchody V Międzynarodowego Dnia Geografa pod hasłem „Zrozumieć Ziemię”. Uczestniczyła w nich grupa geograficzna z klasy 2a, pod opieką prof. Zofii Dembowskiej. W programie obchodów znalazły się wykłady, warsztaty dla uczniów, prelekcje i konkursy. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach z geocachingu, gleboznawstwa oraz dendrochronologii.

Kraje słowiańskie – warsztaty

W dniu 24 marca 2017 r. grupa geograficzna z klasy 2a wzięła udział w serii warsztatów i wykładów na temat krajów słowiańskich, organizowanych przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. W ich trakcie uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat tych krajów, z ich najciekawszymi zabytkami, kulturą jak również mieli możliwość nauczyć się podstawowych zwrotów, skosztować tradycyjnych specjałów, a także sprawdzić swoje umiejętności w zakresie tłumaczenia z języka słoweńskiego na język polski. Warsztaty prowadzone były przez lektorów i studentów języków: macedońskiego, serbskiego, chorwackiego, słoweńskiego, bułgarskiego, czeskiego oraz słowackiego. Uczniowie dowiedzieli się, jakie możliwości daje im studiowanie filologii słowiańskiej oraz jak najlepiej podróżować po Bałkanach, a także jak zadziwiająco różna od polskiej jest kultura naszych południowych sąsiadów: Czech i Słowacji.

Konferencja „Społeczne Forum Czystego Powietrza”

W dniu 17 marca 2017 r. klasy 2a i 3a pod opieką prof. Moniki Kućmy i prof. Zofii Dembowskiej wzięły udział w konferencji pt. „Społeczne Forum Czystego Powietrza”. Podczas wydarzenia głos zabrały znane katowickie osobistości, które opowiedziały o swojej walce o czyste powietrze. W trakcie odbyły sie również warsztaty, podczas których uczniowie naszej szkoły musieli wykazać się kreatywnością i zaradnością, a zwieńczeniem konferencji było zaprezentowanie przez uczniów ich pomysłów na rozwiązanie problemu smogu w województwie śląskim. Z konferencji uczniowie wyszli bogatsi o nowe doświadczenia i zmotywowani do walki o czyste powietrze.

Group 4 Project

Pod tym linkiem znajduje się prezentacja Group 4 Project 2017, który był realizowany przez obecną klasę trzecią IB (3a).
Group 4 Project w ramach IB Diploma Programme to wspólny projekt wszystkich uczniów uczęszczających przez dwa lata programu IB na zajęcia przedmiotów należących do grupy 4, a są to biologia, chemia i informatyka. Uczniowie opracowują wybrany przez siebie temat z trzech różnych perspektyw w odniesieniu do tych właśnie przedmiotów.